Bir Görüşte Kitap: Puslu Kıtalar Atlası

Kitapyurdu.com ve Bir Yudum Kitap işbirliği ile hazırlanan Bir Görüşte Kitap serisi ile sizlere kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

İhsan Oktay Anar’ın “Puslu Kıtalar Atlası” isimli eserini bir görüşte tanımak için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. 📚☕️ #BirGörüşteKitap

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Beden Engel Değil, Yapmak İstediklerimize

Çoğumuz, “Siz engelli değilsiniz.” veya “Engel beden de değil, biz size engeliz” desek de “özel gereksinimli birey” dışarı çıksa bütün bakışlar onun üzerinde oluyor. Onları görenler, “Ah canım ne kadar da gençmiş… Yazık” diyenlerin arasında, “Siz engelli değilsiniz” diyenler de vardır mutlaka. Mesela engelli bireylerin isimleri yoktur. Kendimden örnek vereyim. Biri adres arıyor değil mi, “Burada bir hasta kız vardı. Nerede otuyor o?” denir. Engelli aileleri de isimsizdir: “Hasta kızın annesi ya da kardeşi.”

Ben durumumdan utanıyor değilim. Beni siz okurlarım yakından tanıdınız. Nasıl bir hayat felsefem olduğunu da biliyorsunuz. Ama ister istemez yukarıda sıraladığım söylemler üzebiliyor. Tek ben değil, engeli ne olursa olsun onlar da üzülüyorlar. Sırf bu yüzden dışarıya çıkmak istemeyen engelli arkadaşlarım var. Hep şunu söylerim: Biz engelli olmayı tercih etmedik. Ben kendi adıma söyleyeyim. Dünyaya tekrar gelsem, yine aynı kaderi yaşamak isterdim. Kader arkadaşlarımdan ricam karamsarlığa kapılmadan önce İslamiyet’in konuya bakışını biraz araştırsınlar. İşte o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklarına inanıyorum.

Ben “engelli” cümlesini kabul etmiyorum. Çünkü biz engellenenleriz. Kâh, “sen yapamazsın” diyerek. Kâh “Senin ne işin var orada otur oturduğun yerde” denilerek engelleniyoruz. Ben de engellenen bireylerdendim misal Sözlerle olmasa da dışarıdaki bakışlarla, kaldırımlarla, merdivenlerle bazen de asansör yokluğuyla. Bedensel engelli olduğum için, tekerlekli sandalyemle her dışarı çıktığımda merdiven engeliyle karşılaşıyorum. Maalesef buna bir de rampa engeli eklendi. Sözüm ona engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılmış ama… İnanın o rampaları yapanları merak ediyorum. Nasıl bir zihniyetle yaptıklarını. Beden engel değil yapmak istediklerimize. Yeter ki engellenmeyelim. Benim yetkililerden ricam olacak. “Engelli” kelimesinin “özel gereksinimli bireyler” olarak değiştirilmesini talep ediyorum. Çok daha anlamlı bizler için.

Kahramanımın gelişi

Hani bazı insanları sevdikçe sevesiniz gelir ya, oda öyle benim için. İlk yazarlığa başladığım dönemlerde onun kitaplarını okurdum. İlk okuduğum kitabıysa “Bukre”ydi. Okurken, cümlelerinin içinde kayıp oluyor insan. 27 Ocak Pazar günü. Tarihi yazarken bile yüzümde tebessüm oluşuyor. O sabah erken uyandım. Heyecanla kendisini bekliyordum. Bir röportajımı izlemiş ve hayallerimden birinin onu görmek olduğunu öğrenmiş. Ona bir kez daha teşekkür ediyorum. Kimden bahsettiğimi anladınız sanırım. Sevgili Kahraman Tazeoğlu. Neyse ki onun samimi davranışı heyecanımı yenmeme ve rahatlamama sebep olmuştu. Kahraman Bey’le de beden engelinin başarıya engel olmadığını konuştuk. Benim buna en güzel örnek olduğumu söyledi. Bunu ondan duymak ayrı bir gurur benim için. Ben ona “kahramanım” diyorum. Sizi seviyorum kahramanım.

Kısa Kısa Kitap: 09

Kitapkurtları! Sizin için birbirinden güzide üç kitap seçtik ve #KısaKısaKitap incelemesi yaptık. ✍️ Haritadan hangi kitaba başlayacağınızı bulabilir, kitap detaylarını görmek için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar! 📚

Kitapları detaylı incelemek için buraya👈

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Bir Görüşte Kitap: Bitmeyecek Öykü

Kitapyurdu.com ve Bir Yudum Kitap işbirliği ile hazırlanan Bir Görüşte Kitap serisi ile sizlere kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Michael Ende’nin “Bitmeyecek Öykü” isimli eserini bir görüşte tanımak için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. 📚☕️ #BirGörüşteKitap

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

İnfografik: 2018’de Kitapyurdu.com

Okurlarımıza umut, sağlık ve sevgi dolu bir 2019 dilerken, “2018’de Kitapyurdu’nda neler olmuş”u merak edenleri aşağıdaki infografik ile baş başa bırakıyoruz 🙂

Uzun görsel için buraya!

İstemek Her Şeyin Başlangıcı

Nice engelli var evlerine kapalı. Aileleri onlardan utanıyor. Sanki kaderlerini onlar belirliyorlarmış gibi. Engelli bireylere karşı tavır alıp gün ışığına hasret bırakıyorlar. Elbette her aileyi kapsamıyor söylediklerim. Bazı aileler bilseler her iki taraf için kaderin ne kadar değerli olduğunu, değil engelli çocuğundan utanmak; bütün çocukların aynı ödülle ödüllendirilmeleri için dua ederlerdi.

Mesela biri herhangi bir şeyi yapmayı çok istiyor. Ama diğer kişi sözleriyle onun moralini bozup engel oluyor ve yapacağı işe olan inancını yok ediyor. Şimdi size soruyorum sevgili okurlarım, kim engelli? “Ben de varım!” deyip hayata tutunmaya çalışan kişi mi, yoksa ona, “Sen bu halinle nasıl yapacaksın?” diyen mi? Birçoğunuzun cevabı benim cevabımla aynı sanırım. Benim cevabımı tahmin ediyorsunuzdur. Fakat yine de söyleyeyim. Tabii ki sözleriyle engel olandır engelli. Siz okurlarıma naçizane tavsiyem var. İster kısıtlı bir birey olun, ister sağlıklı. Asla başkasının lafına bakıp da yapacağınız işten veya istediğiniz bir şeyden vazgeçmeyin. Sizlerin mutluluğu daha önemli çünkü. Sizin sevdiklerinizin gözündeki ışığı görmek değerli.

“İstedim ve yaptım.” diyebilmek için, gerçekten istemek gerekiyor. Sevdiğin, heves ettiğin bir işi yapmayı çok istersen istediğin her şey olur. Beni tanıyorsunuz artık. Engellerle dolu şu dünyada bir parmağımla bütün barikatları yıkmaya çalışan biriyim. İlk kitabımı siz kitapseverlerle buluşturdum. Okuyucu kitlem oluştu. Koca bir aileye sahip oldum. 6 Ocak 2019, bu tarihi hiçbir zaman unutamayacağım. Çünkü ilkler unutulmaz. O gün benim için güzel ve heyecan dolu bir gündü. Gerçekleştirilen engelli birey etkinliklerinde çok fazla katılım olmaz diye bilinir. Bazen de yapılan etkinlikler ses getiriyor. Tıpkı benim için düzenlenen imza günü gibi. Katılımcısı bol bir etkinlikti. Bol bol kitap imzalayıp, okurlarımla fotoğraf çektirdik. Katılımcılar arasında Sakarya Karapürçek Kaymakamı Hamza Özbilgi de vardı. Kendisini de orada gördüğüm için sevinçliyim. Okurlarımın yoğun ilgisi beni ve ailemi çok mutlu etti. O güne dair söyleyebileceğim tek söz muhteşemdi. Sözün özü, istemek her şeyin başlangıcı.

Bir Görüşte Kitap: Zeytindağı

Kitapyurdu.com ve Bir Yudum Kitap işbirliği ile hazırlanan Bir Görüşte Kitap serisi ile sizlere kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Falih Rıfkı Atay’ın “Zeytindağı” isimli eserini bir görüşte tanımak için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. 📚☕️ #BirGörüşteKitap

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Siparişiniz kitabın Mecra’sında

Kitaba hızlı ulaşmak isteyenler kargo yolu beklemekten kurtuluyor. Kitapyurdu.com’un teslimat noktalarından birinden siparişlerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Kargo ücreti de ödenmeyen teslimat noktalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu hafta Halıcoğlu metrobüs durağının yanı başındaki Kafe Mecra’dayız. Burası sadece bir teslimat noktası değil. Aynı zamanda kültür ve sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yapıyor.

Kitapyurdu.com’dan her gün ortalama 20 paket kitapkurtlarına buradan ulaşıyor. Kafenin sorumlusu Halil Günaydın, teslimat noktası olduktan sonra müşterilerinin arttığını söylüyor. Özellikle öğrencilerin siparişlerine buradan ulaştığını anlatan Günaydın, profilden de memnuniyetini dile getiriyor.

Kitap kafe konseptine sahip Mecra’da aynı zamanda kitap takası yapılıyor. Pek çok kafede dekor olarak duran kitaplığın amacı burada farklı. Kitaplıktan alınan kitabı okumak isteyenler istediği gibi alabiliyor. Üstelik yerine yeni bir kitap bırakanlar, dilediği kitabı da alabiliyor. Önceleri takas kitaplarla birkaç kişi ilgilenirken şimdi kafenin en gözde uygulaması bu takas yöntemi olmuş. Öğrenciler için oldukça kurtarıcı bir uygulamaya imza atan Mecra ekibi, kütüphane sistemi gibi kitaplıktan alınıp okunan kitaplar sistemini kurmuşlar.

Kitapyurdu.com’un bir yıldır teslimat noktası. Kimi zaman bunu bilmeyenlerin “Kargo adresimizi bulamıyor. Paketim size gelse olur mu?” diyenlerin olduğunu söylüyor Halil Günaydın. Üniversite bölgesinde yer alan kafe bu yüzden oldukça popüler. Paketini alanların bir çay içip soluklandığı mekanda kargo beklemeden kitaplarınıza kavuşabilirsiniz.

Bu Teslim Noktasında Kitap Başrolde

Kitapyurdu.com’un teslimat noktalarında bu hafta sıra Kadıköy’e geldi. İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden Kadıköy’de kargo beklemeden kitabına ulaşmak isteyenlerin adresi İndie Kitap & Kahve. Rasimpaşa’daki İndie Kafe, Kitapyurdu.com’un teslimat adreslerinden biri.

Kitapseverler için Kadıköy’ün ayrı bir yeri var muhakkak. Sahafları, yayınevleriyle ilçedeki kitap tutkunlarının da buluşma noktası. Kadıköy’ün başrolde kitap olan mekânları arasında Rüstempaşa’daki İndie Kitap Kafe de var. İsmindeki kitabın hakkını veriyor. Biliyorsunuz çoğu kitap kafede okumak pek mümkün değildir. Tabeladaki bir temenni olarak kalır okuma eylemi. Buradaysa aksine sükûnet hâkim. Hemen hatırlatalım, İndie aynı zamanda Liber Plus Yayınları’nın da mutfağı. Bu ayrıntı ufak gibi görülse de içeri adım atar atmaz, kitabın başrolde olduğu bir yerde olduğunuzu hissettiriyor. Yayınevinden çıkan eserlerin dizildiği kitaplık, dergiler, kitapla ilgili en küçük ayrıntılara bile kolayca ulaşabileceğiniz bir işletme burası.

Bizleri karşılayan Yunus Zengin, her gün onlarca kitapkurdunun kargosunu kendilerinden teslim aldığını söylüyor. Kitapkurtlarının sayısı gün geçtikçe artıyormuş üstelik. Kargo beklemek istemeyenler, siparişini teslim alırken çayını yudumlayabildiği İndie’de okumaya engel olacak gürültülü müzik, trafik sesi de yok. Bu durum kitapkurtlarını da sevindirmiş öğrendiğimize göre. Eve kadar sabredemeyenler bir masaya oturup okumanın keyfine varabiliyor. Kahir ekseriyeti öğrenciler olsa da Kadıköy’ün sakinleri de teslimat noktasına alışmış görünüyor. Her geçen gün yolu buraya düşenlerin sayısı artıyor anladığımız kadarıyla.

Kitabınızı okurken “Bir şey içer misiniz?”, “Ne yemek istersiniz?” gibi sizi bölecek sorular da burada yok. Soğuk havalarda yeşil alanlarda okumak mümkün olmadığından, şu sıralar kafe biraz daha yoğun. Kitaplığı, sessizliği ve ulaşım kolaylığıyla İndie, kitap kurtlarının okumalık mekanları arasına girmeyi de hak ediyor bizce.