Kitapla Buluşmanın En Kolay Yolunda Pendik Durağı: Yeşilçam Közde Kahve

Kitapyurdu’nun bir teslimat şubelerinden biri de Pendik’te hizmet veriyor. Batı Mahallesi’ndeki Yeşilçam Közde Kahve kargo yolu gözlemek istemeyen okurların gözde mekanı haline geldi. Burası sadece kitapkurtlarının değil kitap takas meraklılarının da uğrak yeri. Kargosunu alan kitapkurtları kitap takas ediyor, okuma günleri düzenliyor Yeşilçam Közde Kahve’de. Ramazan’da ziyaret ettiğimiz mekânda Seda Gül İncesu ve Ufuk İncesu’yu kitap okurken bulduk. Seda Gül İncesu, müşterilerinin de işletmelerinde iftarı kitap okuyarak beklediğini söylüyor. O kadar ki, masaların üstü kitapla dolu. Her biri okurunun bir sonraki ziyaretini bekliyor. “Kitaplar kaybolmuyor mu?” diye sorduğumuzda, İncesu herkesin masasının bile belli olduğunu söylüyor.

Tabelada “kitap cafe” ibaresi yok. Lakin içeri adım atar atmaz kitapkurtlarını mest eden bir yere girdiğinizi fark ediyorsunuz. Sağınız solunuz kitaplarla dolu. İncesu, bir buçuk yıl önce teslim noktası olmaya karar verdiklerinde bu kadar çok kitap dostuyla tanışacaklarını tahmin etmediklerini söylüyor. Ama kartopu etkisiyle her geçen gün sayıları artmış: “Biz kitap okumayı çok seviyoruz. Kitapyurdu’yla işbirliği yapma fikri o yüzden sıcak gelmişti. Ama başlarken böyle kocaman bir aile olacağımızı bilemezdik.” Kitapyurdu ve Yeşilçam Közde Kahve müdavimi Metin Özdemir kitapseverlerin mekânda bir araya geldiğini şu sözlerle doğruluyor: “Ben bir yıldır paketlerimi buradan alıyorum. Önceden evde sabırsızlanıyordum. Bir an önce okumaya başlamak istiyordum. Ama şimdi hemen alıyorum, bir masaya kurulup okumaya başlıyorum. Bazen kendimi kaptırıyorum, saatler geçiyor.” Özdemir, Kitapyurdu teslim noktaları açıldığından beri çok sayıda arkadaşının da kendisi gibi şubelere yöneldiğini bize aktarıyor: “Okumayı sevenler bilir, bazen eline hemen alıp kitapla bütünleşmek istersiniz. Benim gibi sabırsız arkadaşlarıma da burayı ve diğer şubeleri öneriyorum. Nasıl mutlu oluyorlar anlatamam.”

Bir Görüşte Kitap: Ruh Adam

Kitapyurdu.com ve Bir Yudum Kitap işbirliği ile hazırlanan Bir Görüşte Kitap serisi ile sizlere kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Hüseyin Nihal Atsız’ın “Ruh Adam” isimli eserini bir görüşte tanımak için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. 📚☕️ #BirGörüşteKitap

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Kısa Kısa Kitap: 12

Kitapkurtları! Sizin için birbirinden güzide dört kitap seçtik ve #KısaKısaKitap incelemesi yaptık. ✍️ Haritadan hangi kitaba başlayacağınızı bulabilir, kitap detaylarını görmek için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar! 📚

Kitapları detaylı incelemek için buraya👈

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Kırk Yıllık Esnaf Bir Yıldır Kitapkurdu Dostu

1.5 milyon kitaba kolayca ulaşmanız için Kitapyurdu teslimat noktalarıyla işbirliği yapıyor. Kargo yolunu gözlemek istemeyenler, Kitapyurdu’ndan sipariş verdiğinde onlarca teslim noktasından kolayca kitaplarına kavuşuyor. İstanbul’daki teslimat noktalarından biri de Ümraniye Çakmak’taki Gamze Kırtasiye. Şehrin iş ve finans merkezlerinden olan bölgede, üniversite öğrencileri de bu kolaylıktan faydalanıyor. Kargo ücreti ödemek ve beklemek istemeyen plaza çalışanları, semt sakinleri ve esnaf paketlerini buradan alıyor. Hafta içi ve cumartesi günleri açık olan teslim noktası günde yirmi kitapkurdunu paketine kavuşturuyor.

Bir öğle vakti ziyaret ettiğimiz Haydar İlyasoğlu, 1979’dan beri kırtasiyecilikle uğraşıyor. Zamanla civarda çalışanların çay içmek, sohbet etmek için de uğradığı bir yere dönüşmüş. Müşterilerinin sadece kağıt, kalem almak için gelmediklerini söylüyor kırk yıllık esnaf. Onlar için İlyasoğlu’nun misafirperverliği de esnaflığı kadar önemli. Uzun yıllardır aynı yerde olduğu için müşterileriyle abi-kardeş ilişkisi kurduklarını söylüyor İlyasoğlu. Kitapyurdu.com’un teslim noktası olduğundan beri kardeşlikler pekişmiş. Sohbet konuları arasına kitaplar da girmiş. Haydar İlyasoğlu kitaplara karşı eskisinden daha titiz olduğunu şu sözlerle aktarıyor: “Şimdi kitaplara karşı algım daha da genişledi. Bir eserin oluşum sürecini, bize gelene kadarki yolculuğunu düşünüyorum. Kitapyurdu’ndan aldığımız bir eserin bize gelene kadar hangi aşamalardan geçiyor hep aklımda. Öyle olunca işimi daha da titiz yapıyorum.”

İlyasoğlu, Kitapyurdu ile işbirliği yaptıktan sonra satışlarının da arttığını söylüyor. Paketini teslim alan öğrenciler, kırtasiyeyle karşılaşınca gelmişken ihtiyaçlarını da karşılıyor. Hatta İlyasoğlu onların ihtiyaçlarına yönelik olarak ürün yelpazesini de genişletmeye devam edeceğini ekliyor.

Bir Görüşte Kitap: Olağanüstü Bir Gece

Kitapyurdu.com ve Bir Yudum Kitap işbirliği ile hazırlanan Bir Görüşte Kitap serisi ile sizlere kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Stefan Zweig’in “Olağanüstü Bir Gece” isimli eserini bir görüşte tanımak için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. 📚☕️ #BirGörüşteKitap

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Bir Mucizeydi Benim Parmağım…

“Herkesin dünyaya gelmesi için bir sebebi olduğuna inananlardanım…” Bu cümleyi neden söylediğimi yazının sonunda açıklayacağım. Beni yeni tanıyacaklar için kısaca kendimden bahsetmek istiyorum. Üç aylıkken geçirdiğim menenjit, diğer adıyla havale hastalığı nedeniyle özel gereksinimli, yatağa bağımlı biriyim biliyorsunuz. Küçükken çok hastane gezdim. Ama ne yazık ki hastalığımın bir tedavisi yokmuş. Ellerimi kullanamadığım için, okula gitme imkânım da olmadı. Anneciğim harfleri öğretti. Ben de onları birleştirerek okumayı öğrenmiş oldum. Bunları neden tekrar ediyorum… Ben aslında şunu anlatmaya çalışıyorum. Ne bedenindeki kısıtlamalar engel olabildi, ne eğitim alamamam, isteğini gerçekleştirmeye. Ne de “Sen yapamazsın” sözleri mani olabildi inancımı yıkmaya. Yeter ki imkân verilsin. İşte o zaman başarmayacağın bir şey yok!

Kısıtlamalarla dolu bedenimde mucize gibiydi kullanabildiğim sol elimin işaret parmağı. 2007 yılında bilgisayar kullanmaya başladım. Bilgisayarı kullanmaya başladığımda parmağımla tanıştım.  Meğer ben neler yapabilirmişim. Okumayı öğrendikten sonra kısa kısa deneme hikâyeler yazmaya başladım. Hayâlim senaryo yazıp film yapmaktı. Ama maalesef maddi imkânsızlık nedeniyle gerçekleştiremedim. Sonrasında kitap çıkarma fikri oluşmaya başladı. Bu fikrimi sosyal medya da duyurdum. Bir beyefendi ücret almadan kitabımı bastı. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar çıktı. Yapılan haberlerin ardından kitabım ve ben tanındık.

Ben ev alayım diye sosyal medya da kitabın daha fazla geniş kitlelere ulaşması amacıyla kampanyalar yapıldı. Hem görsel basında hem de yazılı basında ben vardım artık yani parmağımın mucizesi. Hepinizin ve hususi olarak Kitapyurdu’nun desteğiyle bana otuz sekiz yıldır bakan annemin bir evi oldu. Annemi ev sahibi yapabildim sonunda.

“Her şey tek parmağımın ucunda.” diyerek çıktığım yolumda bana yol arkadaşı oldunuz. En çok da neye seviniyorum biliyor musunuz sevgili okurlarım. Biz özel gereksinimli bireyleri gereksiz görenlere, yoksun bırakanlara ders vermiş oldum. Bizlere her sağlıklı birey gibi imkân verilse neler başarabileceğimizi görecekler. “Herkesin dünyaya gelmesi için bir sebebi olduğuna inananlardanım.” Misal ben sağlıklı olsaydım belki insanlara örnek olamayacaktım.

En önemlisi de bize sabırla bakan insanların cennetin kapılarını açıyoruz belki de. O nedenle kader arkadaşlarım kim ne derse desin aldırmasın ve kendilerini eve kapatmasın. Sevgili okurlarım bu yazım bir veda yazısı. Kitapdergisi’ne yazdığım son yazım. İkinci kitabıma yoğunlaştığım için son vermek durumundayım. Bu süreçte desteğinden dolayı ikinci kitabımın editörü Süheyla Sancar’a sizin huzurunuzda teşekkür ederim. Yeni başlangıçlarda buluşmak üzere, şimdilik hoşçakalın.

Kısa Kısa Kitap: 11

Kitapkurtları! Sizin için birbirinden güzide üç kitap seçtik ve #KısaKısaKitap incelemesi yaptık. ✍️ Haritadan hangi kitaba başlayacağınızı bulabilir, kitap detaylarını görmek için görselleri sırayla tıklayarak inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar! 📚

Kitapları detaylı incelemek için buraya👈

Instagram’da görüntülemek için buraya👈

 

Dünyanın En Büyük Ahşap Puzzle’ı Meraklısıyla Buluştu

Dünyada bir ilk gerçekleşti. Nasıl mı? King of Puzzle’ın ürettiği 10 bin parçalık Ahşap Puzzle, meraklısıyla buluştu. Bahadır Dülgerhan, dünyanın ilk 10 bin parçalık ahşap puzzle’ı Piramitin Sırrı’nın sahibi oldu. Puzzle tutkunu Dülgerhan, 33 yıllık hobisine yeni bir boyut kazandırdığını söylüyor. Bugüne kadar binlerce parçayı sabırla birleştiren Dülgerhan, ilk kez ahşap puzzle yapacağı için oldukça heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

Kitapyurdu.com’dan yapbozu satın alan Bahadır Dülgerhan’ı ziyaret ederek Piramitin Sırrı’nı teslim ettik. Beşiktaş’taki ofisinin dört bir yanı özenle çerçevelenmiş puzzle örnekleriyle süslü. Dülgerhan, hobisini geliştirmek için çözdüğü parça sayısını her geçen gün arttırdığını anlatıyor. Bu sebeple Kitapyurdu.com’da ahşap puzzle satışını görünce mutlu olduğunu şöyle dile döküyor: “Çok merak ediyorum. Hemen başlayacağım yapmaya. Sanırım diğerlerine göre yapımı daha zor mu kolay mı, tamamladığımda anlayacağım. Oldukça ilginç geldi bana. Yapıp göreceğim.” Piramitin Sırrı, birçok papirüsün incelenmesiyle özgün olarak tasarlandı. Yapbozu bitirince çerçeveletip ofisine asacağını söyleyen Dülgerhan “Daha önce piramitlerle ilgili bu kadar büyük ve detaylı bir ürüne rastlamadım. Genellikle ressamların tabloları ya da şehir fotoğrafları oluyor. Özgün ve sıra dışı olduğu için özellikle tercih ettim.” diyor.

1760’tan Günümüze Ahşap Puzzle

Bazılarına göre samanlıkta iğne aramak demek yapbozla uğraşmak. Bazılarına göreyse motivasyon kaynağı. Zekâyı geliştirdiği, hafızayı güçlendirdiği de bir gerçek. İlk yapboz 1760’te Londra’da tahta oymacı ve haritacı John Spilsbury tarafından yapıldı. Kendi çizimi haritayı ahşaba aktarmayı başardı. Ülkelerin sınırlarını kakma testereyle kesen Spilsbury tarafından yapılan puzzle 1800’lerin ortasına kadar coğrafya derslerinde kullanıldı.

O günden bugüne gelişen hobiye dönüşen icat, King of Puzzle markasının ürettiği ahşap versiyonuyla yeni bir boyut kazandı. Puzzle tutkunları hem kırılmasından, deforme olmasından korkmadan dilerseler 500’lük dilerseler 10.000’lik puzzle’ı tamamlayabiliyor. Bildiğiniz gibi, meraklılarının diğer korkusu da parçaların tam oturmamasıdır. Günlerce emek verip parçalar tam oturmayınca hayal kırıklığına uğranabilir. King of Puzzle’da bu korku tarihe karıştı. İki yüz mikron lazer kesim hassasiyeti sayesinde bütün parçalar birbirine mükemmel şekilde uyumlu olduğu için hiçbir puzzle eksik kalmıyor.

 

İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği 25 Kitap

İlber Hoca’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” isimli kitabında tavsiye ettiği 25 kitabı kitapkurtları için derledik.

Tüm kitapları buradan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği 25 Kitap

Tüm kitapları buradan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.