Yeni Başlayanlar için Sanat Tarihi Kitapları

1. Sanatçıların Hayat Hikayeleri

Giorgio Vasari
SEL YAYINCILIK

1511 yılında İtalya Arezzo’da dünyaya gelen Giorgi Vasari, ilk sanat tarihçisi olarak anılıyor. Vasari’nin 1540’lardan başlayarak İtalyan Rönesansı’nın öncü sanatçılarının hayatları ve eserleri ile ilgili bilgileri topladığı hikayelerden hazırlanan 1550 yılında basılan “Sanatçıların Hayat Hikâyeleri” isimli kitap ilk sanat tarihi kitabı olarak nitelendiriliyor.

2. Sanat

Kollektif
NTV YAYINLARI

Batı Sanatı’nın akımları ve ön plana çıkan sanatçıları tanıtarak tarih öncesinden günümüze uzanan kronolojik bir şekilde ele alan “Sanat”; yalnızca sanatçıları ve eserlerini ele almıyor. Ayrıca dönemin toplumsal, bilimsel ve politik atmosferine de değinerek bu eserleri ve akımları dönemselleştirmek konusunda okuyucusuna kolaylık sağlıyor. Sanat, Kasım ayı süresince Kitapyurdu platin üyelerine ilk siparişlerinde ücretsiz! Platin üyelik hakkında detaylı bilgi almak için: kitapyurdu’nu ziyaret edebilirsiniz.

3. Sanatın Öyküsü

E.H. Gombrich
REMZİ KİTABEVİ

1909 yılında Viyana’da dünyaya gelen E.H. Gombrich’in imzasını taşıyan “Sanatın Öyküsü”, sanat meraklılarını ilk mağara resminden günümüz çağdaş sanatına kadar uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Sanatın Öyküsü için kolay okunabilir anlatım dili sayesinde sanat kitapları arasındaki en popüler kitaplardan birisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

4. Görme Biçimleri

John Berger
METİS YAYINLARI

1926’da Londra’da dünyaya gelen John Berger, klasikleşmiş eseri “Görme Biçimleri”nde görme ile ilgili pratiklerimize taze bir bakış açısı sunuyor. Kitabı okudukça geliştirebileceğimiz bu eleştirel bakış açısı ile yağlıboya tablolar, afişler, reklamlar, heykeller gibi görsel dünyamızı oluşturan unsurlar gözünüze daha farklı görünmeye başlayacak. Kitabın adına yakışacağı üzere, bir çok görsel de “görme biçimleri”mizi pratik etmek üzere kitaba dahil edilmiş.

5. İslam Sanatı ve Mimarlığı

Robert Hillenbrand
HOMER YAYINLARI

İslam sanatı ve mimarlığının en önemli uzmanlarından Prof. Dr. Robert Hillenbrand’ın kaleme aldığı “İslam Sanatı ve Mimarlığı”, çok geniş bir coğrafyada eser vermiş İslam uygarlığının hat sanatı, tezhip, seramik, dokuma gibi sanat türlerini ele alıyor.

6. Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri

Susie Hodge
DOMİNGO YAYINEVİ

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri, sanat müzelerinde gezinmeyi, tabloları ve heykelleri incelemeyi bir zevk haline getirmek isteyenler için pratik bilgilerle dolu bir başlangıç kılavuzu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here