Kitabına İster Sarın İster Oku!

“Neden artık uçamıyorsun, anne?”

“Çünkü artık büyüdüm, bir tanem.”

İnsanlar büyüyünce uçmayı unuturlar.”

“Neden peki?”

“Çünkü artık neşeli, masum ve korkusuz değillerdir.”

Büyüyünce hayal gücünü de yitirdiğimizi en güzel biçimde anlatan kitaplardan biri Peter Pan. Hayal edilen her şeyin gerçeğe yaklaştırdığını satırlar arasında yakalarsınız. Hayatın neşesini, rengini çocukluk sıralarında unutmayanlar, hayal gücünü besleyen kitapları yetişkinlikte de elinden düşürmüyor. Tasarımcı Mao Fujimoto, minikler ve büyümeyenler için masalları devasa boyutlara taşıyor. Büyük Kitaplar’da masallar birbirinden eğlenceli illüstrasyonlar sayesinde halı ya da battaniyeye dönüşüyor.

 

Çocukların göz, kulak ve hatta tüm vücuduyla okuyacağı tasarımlar yaptığını söyleyen Fujimoto, kitapla etkileşimi artırdığına inanıyor.  Fujimoto Japon ve Dünya edebiyatının en ünlü eserlerinden seçki hazırlıyor. Urashima Taro, Alice Harikalar Diyarında’yı veyahut Martı’yı bir de Büyük Kitap’ta görün deriz. Alice’in kırmızı kocaman pabucunun üzerine serilip peşine takılabilir. Hayal kurarken onun gibi mırıldanabilirsiniz: “Acaba yuvarlana yuvarlana dünyanın öbür tarafından dışarı fırlar mıyım?”

 

Kaplumbağa Sırtında Seyahat

Fujimato’nun tasarımları, sadece okunmak için değil kullanmak ve tabii hayal kurmak için. Tasarımcı tarafından 2011’de okul projesiyle başlayan Büyük Kitaplar şimdi, İngilizce ve Japonca üretim yapıyor.  Büyük Kitaplar’ı okumak kadar kullanmak da keyifli. Onlara sarılabilir, üzerine uzanabilir, çantanıza atıp pikniğe çıkabilirsiniz.

Tasarımcı, kitapların su geçirmediği, darbelere dayanıklı olduğu konusunda teminat veriyor. Japonya’nın en sevilen hikâyelerinden biri olan Urashima Taro’daki kaplumbağanın sırtında gezmenin nasıl bir duygu olduğunu düşünerek yola çıkan hayalperest Fujimoto, çocuklardan muhteşem tepkiler aldığını belirtiyor. Her geçen gün büyüyen koleksiyon Büyük Kitaplar’a sanatçının kişisel hesaplarından ulaşmak mümkün.

 

Bu yazı Süheyla Sancar tarafından yazılmıştır.

 

1 Yorum

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here