Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu gördünüz mü?

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, İstanbul Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’nin kalıcı sergisi ile ziyaretçilerle buluşuyor. Bu koleksiyon, Sakıp Sabancı’nın Sultan II. Mahmud’un yazmış olduğu bir levhayı almasıyla şekillenmeye başladı ve daha sonra satın alınan özel koleksiyonlar ile büyümeye devam etti.

Emirgan’da bulunan Atlı Köşk’ün üst katlarındaki odaların ev sahipliği yaptığı Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, sanatlı elyazması Kuran-ı Kerim nüshaları, dua kitapları, Osmanlı hattatlarının ayet, hadis ve güzel sözleri farklı hat karakterleriyle yazdıkları kıt’a, murakkaa ve levha halindeki hüsnühatları, tuğralı ferman ve beratların da bulunduğu resmi belgelerin yanı sıra hattatların yazı araçları da sergileniyor.

Müze’nin koleksiyonundan seçilmiş bazı eserler Müzenin dijital koleksiyonundan 7 gün 24 saat görülebiliyor. Müze, tüm koleksiyonu görmek isteyen ziyaretçilerini ise Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri 10.00-18.00 arasında, Çarşamba günleri ise 10.00-20.00 arasında ağırlıyor.
Görseller

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here