Kargonuz Üsküdar’ın kalbinde

Kitaba hızlı ulaşmak isteyen okurlarımız için Türkiye genelinde teslimat noktalarını artırıyor. Bu noktalardan biri de tarihi semt Üsküdar’daki Na-dide Cafe. Kargo bekleyerek vakit kaybetmek istemeyen kitapkurtları, siparişlerine buradan kolaylıkla ulaşıyor.

Kitap okurken huzurla çay içilebilecek sükûnetli mekân bulmak İstanbul’da bir hayli zor. Nereye gitseniz kalabalık ve gürültü sizi takip ediyor. Üsküdar Selami Ali Efendi Caddesi’ndeki Na-dide Cafe’deyse günün hangi saatinde giderseniz gidin bu huzur hakim. Mekanın kitap dostu olduğunu söylemeye lüzum yok sanırız. Kitapla buluşmak için saatleri sayanlar, Üsküdar’ın kalbindeki kafenin kapısını çalıyor. En çok Üsküdar’ın meskunları burayı tercih ediyor. Öğrenciler ve ilçede çalışanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

Mekanda belli aralıklarla Nadide Kitaplar Müzayedesi de düzenleniyor. Münadi Ziyaver Şencan’ın moderatörlük yaptığı müzayedeler oldukça çekişmeli geçiyor öğrendiğimize göre. Nasıl geçmesin ki? Artık baskısı yapılmayan kitaplar, imzalı eserler, antolojiler, bulmakta zorlanacağınız nice eser müzayedeler sayesinde seveniyle buluşuyor. Müzayedeye çıkacak eserler önceden katılımcılarla paylaşılıyor. Böylelikle dikkatinizi çeken kitaplar için toplanmış oluyorsunuz. Piyasa fiyatları 100, 200, 500, hatta 1.000 lira olmasına karşın kitapseverlerin huzuruna teklifle çıkıyor kitaplar. Bir başka ifadeyle bin liralık eseri on liraya satın alındığı da vaki.

Mekan aynı zamanda okur-yazar buluşmalarının da adresi. İlber Ortaylı, Canan Karatay gibi önemli bilim insanı ve yazarları ağırlayan cafe, ilerleyen zaman diliminde de okumayı hayatının merkezine koyanları yazarlarla bir araya getirmeye devam edecek.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here