İstemek Her Şeyin Başlangıcı

Nice engelli var evlerine kapalı. Aileleri onlardan utanıyor. Sanki kaderlerini onlar belirliyorlarmış gibi. Engelli bireylere karşı tavır alıp gün ışığına hasret bırakıyorlar. Elbette her aileyi kapsamıyor söylediklerim. Bazı aileler bilseler her iki taraf için kaderin ne kadar değerli olduğunu, değil engelli çocuğundan utanmak; bütün çocukların aynı ödülle ödüllendirilmeleri için dua ederlerdi.

Mesela biri herhangi bir şeyi yapmayı çok istiyor. Ama diğer kişi sözleriyle onun moralini bozup engel oluyor ve yapacağı işe olan inancını yok ediyor. Şimdi size soruyorum sevgili okurlarım, kim engelli? “Ben de varım!” deyip hayata tutunmaya çalışan kişi mi, yoksa ona, “Sen bu halinle nasıl yapacaksın?” diyen mi? Birçoğunuzun cevabı benim cevabımla aynı sanırım. Benim cevabımı tahmin ediyorsunuzdur. Fakat yine de söyleyeyim. Tabii ki sözleriyle engel olandır engelli. Siz okurlarıma naçizane tavsiyem var. İster kısıtlı bir birey olun, ister sağlıklı. Asla başkasının lafına bakıp da yapacağınız işten veya istediğiniz bir şeyden vazgeçmeyin. Sizlerin mutluluğu daha önemli çünkü. Sizin sevdiklerinizin gözündeki ışığı görmek değerli.

“İstedim ve yaptım.” diyebilmek için, gerçekten istemek gerekiyor. Sevdiğin, heves ettiğin bir işi yapmayı çok istersen istediğin her şey olur. Beni tanıyorsunuz artık. Engellerle dolu şu dünyada bir parmağımla bütün barikatları yıkmaya çalışan biriyim. İlk kitabımı siz kitapseverlerle buluşturdum. Okuyucu kitlem oluştu. Koca bir aileye sahip oldum. 6 Ocak 2019, bu tarihi hiçbir zaman unutamayacağım. Çünkü ilkler unutulmaz. O gün benim için güzel ve heyecan dolu bir gündü. Gerçekleştirilen engelli birey etkinliklerinde çok fazla katılım olmaz diye bilinir. Bazen de yapılan etkinlikler ses getiriyor. Tıpkı benim için düzenlenen imza günü gibi. Katılımcısı bol bir etkinlikti. Bol bol kitap imzalayıp, okurlarımla fotoğraf çektirdik. Katılımcılar arasında Sakarya Karapürçek Kaymakamı Hamza Özbilgi de vardı. Kendisini de orada gördüğüm için sevinçliyim. Okurlarımın yoğun ilgisi beni ve ailemi çok mutlu etti. O güne dair söyleyebileceğim tek söz muhteşemdi. Sözün özü, istemek her şeyin başlangıcı.

1 Yorum

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here