Dünyanın En Büyük Ahşap Puzzle’ı Meraklısıyla Buluştu

Dünyada bir ilk gerçekleşti. Nasıl mı? King of Puzzle’ın ürettiği 10 bin parçalık Ahşap Puzzle, meraklısıyla buluştu. Bahadır Dülgerhan, dünyanın ilk 10 bin parçalık ahşap puzzle’ı Piramitin Sırrı’nın sahibi oldu. Puzzle tutkunu Dülgerhan, 33 yıllık hobisine yeni bir boyut kazandırdığını söylüyor. Bugüne kadar binlerce parçayı sabırla birleştiren Dülgerhan, ilk kez ahşap puzzle yapacağı için oldukça heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

Kitapyurdu.com’dan yapbozu satın alan Bahadır Dülgerhan’ı ziyaret ederek Piramitin Sırrı’nı teslim ettik. Beşiktaş’taki ofisinin dört bir yanı özenle çerçevelenmiş puzzle örnekleriyle süslü. Dülgerhan, hobisini geliştirmek için çözdüğü parça sayısını her geçen gün arttırdığını anlatıyor. Bu sebeple Kitapyurdu.com’da ahşap puzzle satışını görünce mutlu olduğunu şöyle dile döküyor: “Çok merak ediyorum. Hemen başlayacağım yapmaya. Sanırım diğerlerine göre yapımı daha zor mu kolay mı, tamamladığımda anlayacağım. Oldukça ilginç geldi bana. Yapıp göreceğim.” Piramitin Sırrı, birçok papirüsün incelenmesiyle özgün olarak tasarlandı. Yapbozu bitirince çerçeveletip ofisine asacağını söyleyen Dülgerhan “Daha önce piramitlerle ilgili bu kadar büyük ve detaylı bir ürüne rastlamadım. Genellikle ressamların tabloları ya da şehir fotoğrafları oluyor. Özgün ve sıra dışı olduğu için özellikle tercih ettim.” diyor.

1760’tan Günümüze Ahşap Puzzle

Bazılarına göre samanlıkta iğne aramak demek yapbozla uğraşmak. Bazılarına göreyse motivasyon kaynağı. Zekâyı geliştirdiği, hafızayı güçlendirdiği de bir gerçek. İlk yapboz 1760’te Londra’da tahta oymacı ve haritacı John Spilsbury tarafından yapıldı. Kendi çizimi haritayı ahşaba aktarmayı başardı. Ülkelerin sınırlarını kakma testereyle kesen Spilsbury tarafından yapılan puzzle 1800’lerin ortasına kadar coğrafya derslerinde kullanıldı.

O günden bugüne gelişen hobiye dönüşen icat, King of Puzzle markasının ürettiği ahşap versiyonuyla yeni bir boyut kazandı. Puzzle tutkunları hem kırılmasından, deforme olmasından korkmadan dilerseler 500’lük dilerseler 10.000’lik puzzle’ı tamamlayabiliyor. Bildiğiniz gibi, meraklılarının diğer korkusu da parçaların tam oturmamasıdır. Günlerce emek verip parçalar tam oturmayınca hayal kırıklığına uğranabilir. King of Puzzle’da bu korku tarihe karıştı. İki yüz mikron lazer kesim hassasiyeti sayesinde bütün parçalar birbirine mükemmel şekilde uyumlu olduğu için hiçbir puzzle eksik kalmıyor.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here