Yeteri kadar derin!

Tom Sawyer’ı ya da Huckleberry Finn’in yazarının ismini biliyor musunuz? Evet, cevabını duyar gibiyiz. Evet bildiniz Mark Twain. Ama Mark Twain’in bu yazarın gerçek ismi olmadığını biliyor muydunuz?

Mark Twain, 1835 yılında Amerika’da doğan Samuel Langhorne Clemens’in yazılarını yayınlarken kullandığı bir takma isimdir.

Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya gözlerini açan Samuel Clemens’in hayallerinde Mississippi Nehri’ndeki buharlı gemilerde kaptanlık yapmak vardı. Ancak bu hayalini dönemin politik koşulları yüzünden gerçekleştiremez.

Missisipi Nehir’indeki kaptanların ve gemi mürettebatının  sık sık kullandığı bir deyim olan ‘Mark Twain’ ismiyle gezi yazıları ve makaleler yazmaya başlar. Bize yalnızca dünyaca ünlü Tom Sawyer ya da Huckleberry Finn kitaplarının yazarının ismi gibi gelse de; aslında nan ‘Mark Twain’, Missisipi gemicileri arasında ‘tekne/gemi için yeteri kadar derin’’ anlamına gelmektedir.

Amerikalı yazarın eseri Huckleberry Finn’i orjinal dilinden okumak isterseniz buyrun: http://www.kitapyurdu.com/kitap/huckleberry-finn/390623.html

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here