Yeni elementlere fantastik isim kampanyası

Dimitri Mendeleyev’in ilk Periyodik Tablo yayınlamasından bu yana 147 yıl geçti. Eminiz ki Dimitri Mendeleyev şimdiki periyodik tabloyu görseydi tanıyamazdı.

laboratuvar

Periyodik tablo ilk yayınlandığı 1869 yılından bu yana, teknolojik ilerlemeler ve bilim insanlarının özverili çalışmaları sayesinde yeni yeni elementlere de kucak açtı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, ABD ve Japonya’daki bilim insanlarının bulduğu dört süper-ağır kimyasal element, uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra resmi olarak tablodaki yerini aldı. Şimdilik bu dört süper-ağır kimyasala 113, 115, 117 ve 118 sayılı  elementler deniliyor.

Terry Pratchett
Terry Pratchett

Ama fantastik edebiyat severlere bir müjdemiz var. Bu dört elemente dünyaca ünlü fantastik komedi yazarı Terry Pratchett’in Diskdünya serisinde büyünün rengi olarak adlandırdığı Octarine isminin verilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Octarine ismi size bir şey çağrıştırmadıysa muhtemelen henüz Tery Pratchet’ın eğlenceli fantastik dünyası ile tanışmamışsınız demektir. Tery Pratchet’ın inşa ettiği dünyaya adım atmak isterseniz şöyle buyrun.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here